Menu

Yetişkinlerde Gece Alt Islatma Tedavi Edilebilir Mi?

Yetişkinlerde alt ıslatma nedenleri birkaç tane sebebe dayanabilir. Bu sebepler genellikle tedavi edilerek ortadan kaldırıldığında kişinin alt ıslatma problemi tamamen ortadan kalkabilir.  Oluşan hastalıklar nedeni ile eğer kişi idrar kaçırıyorsa bu hastalık ortadan kaldırıldığında idrar kaçırma problemi için ayrı bir tedavi yöntemine ihtiyaç yoktur.

Yetişkinlerde alt ıslatma problemi oluşturan rahatsızlıklar genellikle, hormon bozukluğu, sinir hastalıkları, erkeklerde prostat genişlemesi, prostat büyümesi, mesane hastalıkları, böbrek bozuklukları, böbrek taşları, böbrek kumları, uyku apnesi, diyabet hastalığı ve uyku ilaçları nedeni ile ağır uyku uyumak yetişkinlerde idrar kaçırma problemleri arasındadır.

Alkol Tüketiminden Dolayı İdrar Kaçırma

Çok fazla alkol tüketen kişilerde görülen alt ıslatma, alkolün insana verdiği uyuşma hissinden dolayı oluşmaktadır. Alkol kişinin tüm bedenini uyuşturduğu gibi böbrek ve mesane yollarını da uyuşturarak kişinin kaçırdığı idrarın gece ve gündüz olmaksızın habersizce yapmaktadır.

Genellikle uyandıktan sonra idrar kaçırmaktan dolayı duyulan sıkıntılar kişilerin alkolü bırakmasına sebep olabilir. İdrar kaçırdığı halde alkole devam eden kişiler mutlaka mesane rahatsızlıklarına karşı bir doktordan tetkik yaptırarak bir hastalıkları olup olmadıklarına bakmaları gerekmektedir.

Aşırı Stresten Dolayı Yetişkinlerde İdrar Kaçırma

Olmasını istedikleri bir iş stresi veya yaşamlarında aniden ortaya çıkan stres kaynakları yüzünden yetişkinlerin %2 kadar bölümünde gece alt ıslatma görülebilir. Çünkü stres yüzünden gece uyku düzeni bozulan kişi ne kadar hafif uyku uyuduğunu ve uykusunu alamadığından dolayı ağır uykuya geçtiğini bilmemektedir. Ağır uykuya geçtiğinde stres altında olan kişilerin idrar kaçırma olasılığı her zaman bulunmaktadır.

Yetişkinlerde görülen strese bağlı tam idrar boşaltamama problemleri de gece ve gündüz alt ıslatmalarına sebep olabilir. Tehlike altında olma ve bir şeyden aşırı derecede korkmak da gece alt ıslatmaya sebep olarak yetişkinlerde gece alt ıslatma problemi oluşturabilir.

Yetişkinlerde Gece Alt Islatma Sorunu

Yetişkinlerde Gece Alt Islatma

Çocuklarda korkudan veya ders stresinden dolayı oluşan gece alt ıslatmaları korku ve kaygı bozukluğu tedavi edildiğinde ortadan kalkan problemlerden birisidir. Fakat çocuk bu süre zarfında ebeveynleri tarafından çok hoş tutularak stresli devresi geçirilmeye çalışılarak tedavi altına alınmalıdır.

 

İlgili kelimeler: yetişkinlerde altını ıslatma, Yetiskinlerde gece altina kacirma, yetişkinlerde gece altını ıslatma tedavisi, yetişkin gece idrar kaçırma, yetişkinlerde gece altını ıslatma, yetişkinde gece alt ıslatma, yetiskinlerde alkol alımına bağlı uyurken idrar kaçırma, yetişkinlerde gece altına işeme, yetişkinlerin altına çiş yapmama ilacı, yetişkinlerde gece altına kaçırma nedenleri
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
2 Yorum
  1. Zambak 20 Nisan 2018 / Cevapla
    • admin 21 Nisan 2018 / Cevapla

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir