Menu

Yetişkinlerde Alt ıslatma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Yetişkinlerde Alt ıslatma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bazı çocukluk çağlarında görülen alt ıslatmalarının bazı yetişkinlerde de görüldüğü bilinmektedir. Yetişkinlerde görülen alt ıslatma nedenleri bir çok sebebe bağlı olabilir. Bu sebeplerden bazıları tıbbi olabileceği gibi bazı alt ıslatma nedenleri de psikolojik bulgulara dayanmaktadır. Psikolojik bulgulara dayanan yetişkinlerde alt ıslatma ilaç tedavisi ile tamamen geçmektedir.

Genetik Kökenli Alta Kaçırma Problemleri: Bu kişilerin genellikle anne ve babalarında veya çok yakın kan bağı olan akrabalarında dayı, amca, hala ve teyze gibi, mutlaka alta kaçırma rahatsızlığı vardır. Bu hastalar ne kadar da tedavi olmayı kabul etmeseler genetik nedenli deseler de genetik nedenli alt ıslatmalarının da tedavisi bulunmaktadır.

Kaygı Ve Stresli Bir Yaşantıdan Dolayı Alta Kaçırma Problemleri: Kişinin işinde, eşinden dolayı veya yaşantısının bir noktasında endişeli bir zaman dilimi geçirmesinden dolayı alt ıslatma rahatsızlığı yaşayabilir. Alt ıslatma problemlerinin bir kısmı psikolojik tedavi yöntemleri ile tamamen ortadan kalkmaktadır. Kaygı, stres ve yaşantı bozukluğundan dolayı olan alta kaçırma rahatsızlıklarında bu problemler ortadan kaldırıldıktan sonra kişi normal hayatına dönebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarından Dolayı Alta Kaçırma Problemleri: Bazı hastalarda görülen idrar yolları enfeksiyonlarından dolayı gece veya gündüz alta kaçırma problemleri görülmektedir. yoğun bir şekilde iltihaplanan idrar yollarında hissizleşmeden dolayı mesanenin dolu olup olmadığı tam olarak anlaşılamadığından dolayı enfeksiyon kaynaklı idrar kaçırma ile hasta karşı karşıya kalabilir.

Uyku İlaçlarından Dolayı İdrar Kaçırma Problemleri: Geceleri uyku uyuyamayan kişiler uyku ilacı kullanarak ağır bir uyku hali geçirmek isterler. fakat ağır uyku ilaçları kullanan kişilerde görülen alt ıslatma problemleri uyku ilacı kesildikten sonra ortadan kalkabilir.

Yetişkinlerde Alt ıslatma Nedenleri Ve Tedavi Yöntemleri

Yetişkinlerde Alt ıslatma Nedenleri

Alkol Tüketiminden Dolayı İdrar Kaçırma Problemleri: Genellikle geceleri idrar kaçırabilen alkol kullanan kişiler, alkollü oldukları için ağır bir uykuyla uyudukları için idrar kaçırma problemi ile karşı karşıya kalabilirler.

Diyabet Hastalığı Nedeni İle İdrar Kaçırma Problemleri: Diyabet bütün vücutta duyarsız bir hal oluşturmaktadır. Hissetme algısını ortadan kaldıran diyabet hastalığı nedeni ile idrar torbasının doluluğunu kişi hissetmediğinden dolayı alt ıslatma rahatsızlığı oluşabilir.

 

İlgili kelimeler: yetişkinlerde altını ıslatma tedavi
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir