Menu

Rüyada Alt Islatmak

Rüyada alt ıslatmak sadece çocuklara özgü değil, yetişkin erkek ve kadınlarda da görülebilen bir sorundur. Tıbbi ve psikolojik etkenlerin önemli olduğunu belirtmeliyiz. NAFC tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, yetişkinlerin %2’sinin yaşamlarının belirli dönemlerinde alt ıslatma sorunu yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Yetişkinlerde Alt Islatma Nedenleri

Yetişkinlerin rüyadayken altını ıslatmasına, antidiüretik veya ADH hormonu olarak bilinen bir hormonsal dengesizliğin neden olduğu bilinmektedir. Vücudunuzun uyku esnasında idrar üretim kontrolünden sorunlu olan ADH, az miktarda olan idrarınızı uyku esnasında tutmanızı sağlamaktadır. Vücudunuzun ADH üretememesi sonucunda ise, idrar torbanızda birken aşırı idrarı kontrol edemeyecek ve altınızı ıslatacaksınız.

Yaşı ilerlemiş ve olgunluğa erişmiş her bireyin alt ıslat sorunu yaşaması durumunda, sağlık kurumu ve bir doktora danışılması gerektiğini söyleyebiliriz. Yetişkinlerde rüyada alt ıslatma sorunu sıklıkla görülmese de, obstrüktif uyku apnesi, prostat genişlemesi, sinir hastalıkları, idrar torbası kanseri ya da prostat kanseri gibi nedenlerden oluşabilmektedir. Rüyada alt ıslatma sorunlarını çözebilecek nedenleri ise aşağıda özetliyoruz.

İdrar Sökücü (Diyüretik) İlaçlar

Kap rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon tedavilerinde reçete edilmektedir. Yüksek idrar üretimiyle birlikte, idrar torbasına depolanmasına yardımcı olur ve uyku öncesi alındığı takdirde alt ıslatma sorunlarına yol açabilir. İdrar sökücü ilaçlarını gündüz almaya özen göstermelisiniz.

Şeker Hastalıkları

Şeker hastalıkları, yetişkinlerde alt ıslatma sorunları arasında gösterilebilir. Şekeri normal işlemeyen bu insanların aşırı idrar üretmesi sonucunda, uyku esnasında alt ıslatma sorunları yaşanabilmektedir.

Kahve Alkol Tüketimi

Kahve ve alkolün yoğun olarak idrar ürettiği bilinmektedir. Bu sebeple, uyku öncesi en az 3 saat erkenden tüketmeniz sağlıklı olacaktır.

Rüyada Alt Islatmak

Rüyada Alt Islatmak

İdrar Yolu Enfeksiyonları

İdrar torbası sorunları arasında yer alan İYE, Rüyada alt ıslatma sorunlarına yol açabilmektedir.

Uyku İlaçları

İdrar yapacağınız zamanda uyanmanız için, uyku ilaçları alımına dikkat etmelisiniz. Yetişkinlerde, rüyada alt ıslatma problemlerinin yaşanmaması adına, ilacınızın miktarı ve dozajına dikkat etmeli ve doktorunuzla görüşmelisiniz.

Genetik

Rüyada alt ıslatmanın aileden gelen kalıntı ve genetiğe bağlı faktörlerden kaynaklanabileceği bilinmektedir.

Stres Ve Kaygı

Stres ve endişeye bağlı ruhsal dengelerin yoğunlukta olması alt ıslatmayla sonuçlanabilir. Stresli ve kaygılı olduğunuz bir sorun var ise bunu halletmeli ve keyifli bir uykuya dalmalısınız.

İlgili kelimeler: rüyada alt islatmak, Ruyada altina islatmak, ruyada pantolon bir parca yanmasi ve altini islatmak, yetişkinde růya etkisinde işeme
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir