Menu

Psikolojik Sorunlardan Altını Islatan Çocuklar

Alt ıslatma sorunları hem çocuklarda hem de bazen nadir de olsa yetişkinlerde görülebilen bir durumdur. Psikolojik nedenlerle altını ıslatan çocuklar olarak bu konuda yeterince destek verilerek bu sorun ortadan kalkabilir. Çocuklar da yetişkinler gibi üzülebilir, bir olay karşısında çok fazla etkilenebilir. Bu durum görünüşte çocukta fark edilmeyebilir. Çocuğunuz gayet neşeli, uyumlu ve hiçbir sorunu yokmuş gibi görülebilir. Fakat işin iç yüzü göründüğü gibi olmayabilir. Çocuklar psikolojik sorunlarını yüzeysel olarak göstermese de bazı tepkilerle bunu ifade edebilir. Tırnak yeme, parmak emme gibi altını ıslatma da verilen tepkilerden birisidir. Hiçbir neden olmamasına rağmen çocuğunuzun altını ıslatıyorsa sorun psikolojik olabilir.

Çocukların Altını Islatmasına Neden Olan Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Çocukların özellikle gece içinde görülen alt ıslatma problemlerinin psikolojik nedenleri  olarak pek çok sorun olabilir. Bunlar şöyle olabilir;

  • Önemli değişiklikler: Çocuğunuzun hayatında yaşadığı önemli değişiklikler altını ıslatmasına neden olabilir. Örneğin yeni kardeşin doğumu çocuğunuzun kıskanma duygusunu arttırabilir ve daha çok ilgi için altını ıslatabilir. Ölüm, aile bireylerinin boşanması gibi olaylarda çocukları büyük ölçüde etkileyebilir.
  • Kaygı bozuklukları, stres gibi nedenler: Özellikle okul döneminde sınav kaygısı, arkadaşlık kuramama, k sosyal çevrede kabul görme gibi sorunlarda bu alt ıslatma sorununa neden olabilir.
  • Dikkat çekmek: Bazen de ilgiyi kendi üzerlerine çekmek isteyen çocuklar bu yola başvurabilir.
  • Aşırı korku, şiddet durumları: Bu tür sorunlarla karşılaşan çocuklar yaşadığı stres nedeniyle alt ıslatma sorunu yaşayabilir.
Psikolojik Sorunlardan Altını Islatan Çocuklar

Psikolojik Sorunlardan Altını Islatan Çocuklar

Neler Yapılmalıdır?

Çocuğunuzun saymış olduğumuz psikolojik sorunlar nedeniyle altını ıslatıyorsa bu sorunu çözmek içim size de bazı görevler düşmektedir. Psikolojik sorunlardan kaynaklana alt ıslatma sorunları konusunda çözüm yolu üretmek için çocuğunuza bu konuda destek olmanız gerekir. Örneğin çocuğunuzun hayatında olan önemli değişiklikler için onu bu değişim sürecine alıştırmak için yardımcı olmalı, onunla konuşmalı ve bu süreci sabır ve sevgiyle atlatmaya çalışmalısınız. Çocuğunuzda aşırı stres varsa bu konuda ona en büyük desteği siz vermelisiniz. Bu kaygılarının büyütülecek bir şey olmadığını çocuğunuza uygun şekilde anlatmalı ve birlikte sorunları çözmeye çalışmalısınız. Tüm desteğinize rağmen sorun çözülmüyorsa psikolojik yardım gerekirse alabilirsiniz.

Psikolojik Sorunlardan Altını Islatan Çocuklar

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir