Menu

Prostat Hastalıklarında Alt Islatma Problemi Görülür Mü?

Prostat Hastalıklarında Alt Islatma Problemi Görülür Mü?

Prostat rahatsızlığı erkeklerde görülen bir hastalıktır. Erkeklerin mesane üzerinde ceviz büyüklüğünde bulunan prostat isimli bir organı bulunmaktadır. Bu organın büyümesine, iltihaplanmasına ve dokusunda bozulma olmasına prostat hastalıkları denilmektedir. Prostat iltihabı ilaçlarla tedavi edilen bir rahatsızlıktır. Prostat büyümesi ise cerrahi müdahale ile çözüme ulaştırılabilir.

Prostat iltihaplanma ve prostat büyümesinde alt ıslatma olasılığı hastalığın ilerlemiş olup olmaması ile ilgilidir. İlerlemiş prostat hastalıklarının hepsinde gündüz idrar kaçırma ve gece alt ıslatma rahatsızlığı görülebilir. Prostat hastalıkları tamamen ortadan kaldırılarak tedavi edildikten sonra alt ıslatma problemleri ortadan kalkacaktır.

Prostat Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

  • İlerlemiş prostat hastalıklarında gece ve gündüz alt ıslatma
  • Mesanenin dolgunluğunu hissetmek fakat idrar yapamama
  • İdrar yaptıktan sonra birkaç dakika idrar damlaması
  • Gece çok fazla tuvalete gitmek
  • İdrar yaparken zorlanma hissi
  • İdrar yaparken çok ince bir çizgi halinde azar azar yapmak
  • Çok sıkışık hissettiği halde tuvalete gittiğinde idrar yapamamak
  • Kesik kesik idrar yapmak
  • İdrar yaptıktan sonra idrar sanki boşalmamış hissi

Prostat Hastalığının Alt Islatma Rahatsızlığı İle İlgisi Nedir?

Prostat hastalığında en fazla görülen etkilerden birisi de gece ve gündüz alt ıslatma rahatsızlığıdır. Mesane ile yan yana olan erkeklerdeki prostat, mesaneye baskı hissi verdiğinden dolayı gece ve gündüz alt ıslatma problemleri ile kişi idrar kaçırabilir. Bazı ilerlemiş prostat rahatsızlığı olan kişilerde takılan sonda ile idrar yollarına direkt giriş yapılarak kişinin idrar kaçırmasına engel olunabilir. Fakat bu kesinlikle geçici bir çözümdür.

Prostat rahatsızlığı yüzünden idrar kaçıran birisinin çok kısa zamanda prostatında bulunan rahatsızlığı tedavi ettirerek bu rahatsızlıktan kurtulması gerekir. Prostat rahatsızlığı ortadan kalkar kalkmaz gece ve gündüz alt ıslatma problemleri de kendiliğinden ortadan kalkacaktır.

Prostat Hastalıklarında Alt Islatma Problemi

Prostat Hastalıklarında Alt Islatma Problemi

Prostat rahatsızlığı için, prostatta büyüme her zaman cerrahi çözümler ile tedavi edilmektedir. Fakat prostat iltihaplanması genellikle ilaçlar ile tedavi edilen bir hastalıktır. Uzun süre antibiyotik tedavisine gerek duyulan prostat iltihaplanması tedavi edilebilir e iyi huylu hastalıklar arasındadır.

İlgili kelimeler: erkeklerde prostat olunca altını ıslatma durumu olurmu
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir