Menu

Korkunun Alt Islatmaya Etkisi

Tıp literatüründe enüzeris olarak tanımlanan ve halk arasında alt ıslatma ya da yatak ıslatma olarak geçen sağlık problemi çocuklarda yaygındır. Alt ıslatma problemi, başta çocuklar olmak üzere hemen her yaşta insanda görülebilmektedir. Alt ıslatma sorununun birçok nedeni bulunabilmektedir. Alt ıslatma sorunu için, önce neden araştırılmaktadır. Neden tespit edildikten sonra tedaviye geçilmektedir. Alt ıslatma problemi yaşayan kişi, utanmadan doktora gitmelidir. Eğer çocuksa, ebeveynleri doktora götürmeli, bu durumdan çekinilmemelidir. Çünkü hem tıbbi hem psikolojik kaynaklı nedenleri olduğu bilinen alt ıslatma problemi, birey için rahatsız edicidir.

Çocuklarda görülen alt ıslatma probleminin daha çok psikolojik nedenlerden kaynaklandığı sanılmaktadır. Bu aşamada, problemin çocuğun psikolojisi ile ilgili çok çeşitli nedenleri bulunabilmektedir. Bu nedenlerden biri de, korkudur. Korkunun alt ıslatmaya etkisi oldukça fazladır. Böyle bir durumda, psikologdan yardım alınmalıdır.

Çocuklarda Alt Islatma Nedenleri

Alt ıslatmanın yaşı olmasa da özellikle çocuklarda görülen bir problemdir. Çocuklarda görülen alt ıslatmanın, genelde psikolojik nedenleri olmaktadır. Bu durum, aile ve psikologun ortak çalışması sonucunda çözülebilmektedir. Peki, çocuklarda alt ıslatmanın nedenleri nelerdir?

Çocuktaki Ruhsal Gerginlik

Çocuğun, ruhsal bir gerginlik yaşaması, tuvalet kontrolünü kaybetmesine neden olabilmektedir. Her hangi bir durum karşısında gerginlik yaşayan çocuk, farkında olmadan altını ıslatabilmektedir. Yeni bir kardeş gelmesi ya da ailesinin çok kızacağı bir davranış yapmış olmak gerginlik yaşamasında etkilidir.

Derin Uyku

Bazı insanların ve bazı çocukların uykusu çok derin olabilmektedir. Bu çocuklar, uyanmak konusunda çok güçlük çekmektedir. Böyle durumlarda, idrar torbası dolsa bile beyne giden habere karşın tepki gösterip, uyanamazlar.

Korku

Korkudan altına kaçırmak halk arasında sık sık kullanılan sözlerden birisidir. Çocuğun korkudan altını ıslatması da pek tabii mümkündür. Çocuk, eğer korku hissi yaşadıysa ve bu his devam ediyorsa uyurken altına kaçırabilir. Ancak, korku hissi kuvvetliyse uyumadan da altını ıslatması olağan bir durumdur.

Korkunun Alt Islatmaya Etkisi

Korkunun Alt Islatmaya Etkisi

Genetik Faktörler

Alt ıslatma konusunda genetik faktörler de etkilidir. Eğer, çocuğun bir ebeveyni küçükken altını ıslatma problemi yaşamışsa, çocuğun da yaşama ihtimali %44’dür. Çocuğun, iki ebeveyni de bu sorunu yaşamışsa, çocuğun yaşama ihtimali %77’dir.

Alt Islatmada Nasıl Bir Tedavi Yapılır?

Çocuklarda alt ıslatma problemi tedavisi için öncelikle sorunun neden kaynaklandığı tespit edilir. Aile ile doktorun karşılıklı görüşmesi gerekir. Tıbbi bir sorunsa, bu konuda ilgili bölümlerde tedavisi başlar. Ancak, psikolojik bir sorunsa psikoloji bölümüne sevk edilir. Böylelikle, çocuk ile psikoloji servisi ilgilenir. Bu aşamada, aileye de iş düşmektedir. Ailenin çocuk konusunda daha özenli davranması gerekmektedir. Gerekli durumlarda, ilaç tedavisine de başlanabilir.

Aile Nasıl Davranmalıdır?

Çocuğu psikolojik bir nedenden ötürü alt ıslatma problemi yaşıyorsa, aile çocuğu ile daha yakından ilgilenmelidir. Ailenin, bu konuyu ciddiye alması önemlidir. Ancak, çocuğun gururunu incitecek türden ifadeler kullanılmamalı, dalga geçilmemelidir.

İlgili kelimeler: korkudan altina neden yapilir, korkudan altini ıslatma
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir