Menu

Alt Islatmaya Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Özellikle 5 yaştan sonra ciddi bir sorun haline gelen alt ıslatmalar çocukları özellikle gece olumsuz etkilemektedir. Aileleri de çocukları yıpratan bir süreç haline geldiğinde içinden çıkılmaz bir hal almaktadır. Alt ıslatma doğal tedavilerinde kullanılan çok sayıda bitki çayı ve bitkisel kür vardır. Çocuğun alerjik reaksiyonları yoksa bitkisel tedavi yöntemi mutlaka değerlendirilmelidir. Bitkisel karışımlar tatları bakımından çocuklar tarafından zor kabul edilebilirler. Ancak pes edilmemeli ve karışım çocuğa ikna yoluyla içirilmelidir.

Sarı Kantaron Kürü

İbrahim Saraçoğlu ve Ahmet Maranki gibi ünlü isimlerin önerdiği en etkili alt ıslatma doğal tedavisi sarı kantaron kürüdür. Bunun için gerekli olan bir su bardağı su ve iki çay kaşığı taze kantarondur. Hazırlanırken bir bardağı içine kantaron ufalanır ve beş dakika kaynatılıp demlenir. Öğle saatlerinden önce günde bir kez olmak üzere çocuğa içirilir. Bu kürde en önemli detay hazırlanan kantaron kürü içine kesinlikle tatlandırıcı katılmamasıdır. Kür 15 gün boyunca ara vermeden uygulanmalı; sonrasında bir süre ara verilmeli ve alt ıslatmanın devam edip etmediğine bakılmalıdır.

Dereotu Çayı

Suyun sıcak kalmasını sağlayacak bir termos içine bir yemek kaşığı kadar dereotu tohumu koyulur. Üzerine 200 ml kadar kaynamış su ilave edilir ve termos içinde bir gece dinlenmeye bırakılır. Süre dolduğunda çay süzülür ve süzüldükten sonra içilir. Çocuklara içirilmesinin daha kolay olması adına içine bal ilave edilebilir. Çay 10 gün boyunca sabah saatlerinde tüketilmelidir. 10 gün ardından 10 gün ara verilir ve tekrar 10 günlük periyotta içilir. Bu 30 günün ardından çayın tüketimine son verilmelidir.

Civanperçemi Çayı

Civanperçemi çayının hazırlanması için bir tatlı kaşığı civanperçemi, bir tatlı kaşığı kadar da kurumuş sarı kantaron gerekmektedir. İkisi karıştırılarak üzerine yarım litre yeni kaynamış su ilave edilir. Tıpkı siyah çay gibi demlemeye bırakılır. Demlendikten sonra çay süzülür ve gün içinde birkaç kez içilir. Sıcak olarak içilmesi önerilmektedir. Çocukların çaydan yarım bardak içmesi yeterli olacaktır. Tat vermek için bal ilave edilmesi uygundur. Çayın kullanımı alt ıslatma tedavisinde başarılı olana kadar devam edilebilir.

Alt Islatmaya Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Alt Islatmaya Hangi Bitkiler İyi Gelir?

Amarant Çayı

 Öncelikle çalı ve tohumlarıyla birlikte satılan amarant bitkisinden temin etmelisiniz. 10 gram kadar hem çalı hem tohumdan oluşan bitki üzerine 200 ml yeni kaynamış su ilave edilmeli ve çay 20 dakika demlenmelidir. Süzüldükten sonra gün içerisinde tüketilmelidir. Çaydan gün içinde istenilen miktarda tüketmek uygundur ama çocuklarda belirli bir oranı geçmemek gerekir. Bir hafta kullanımın ardından alt ıslatma tedavisi sonlandırılabilir.

Defne Bitkisi Çayı

Defne yaprağından hazırlanan çay için gerekli malzemeler; 3 adet defne yaprağı ve 200 ml kaynamış sudur. Defne yaprakları üzerine kaynamış su ilave edilir ve 10 dakika kadar kısık ateş üzerinde kaynatılır. Soğuması için 40 dakika beklenir ve her gün taze demlenerek bir hafta boyunca gün içinde yarım bardak olacak şekilde üç kez içilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir