Menu

Alt Islatma ve Hipnoz

Alt ıslatma, çocukların 4 yaşı itibari ile kuru kalmaları gerektiği zamanlarda, gündüz ya da gece idrarlarını kaçırma problemi olarak tanımlanmaktadır. Alt ıslatma için kesin bir neden belirtilememektedir ancak mesane küçüklüğü ve işeme sisteminin gelişmemiş olması gibi sebepler bulunmaktadır. Bunlar fiziksel kökenli sebeplerken, bunların yanı sıra psikolojik sebepler de etkili olabilmektedir.

Alt ıslatma probleminde, psikolojik sebepler etkili olduğunda, tedavi psikiyatr bölümü tarafından yapılmaktadır. Bu aşamada birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir. Bu yöntemlerden biri de hipnozdur. Alt ıslatma ve hipnoz tedavisi son derece etkili olmaktadır. Hipnoz tedavisi, daha çok küçük çocuklara uygulanmaktadır.

Alt Islatma Kimlerde Görülür?

Alt ıslatma problemi, 4 yaşından sonra tüm çocuklarda görülebilmektedir. 4 yaşından öncesi, zaten alt ıslatma sayılmamaktadır. Erken tuvalet alışkanlığı kazandırılmaya çalışan çocuklarda daha yaygın olduğu söylenmektedir. Beş yaşındaki çocukların %4 ila %20’sinde, yedi yaşındaki çocukların %5 ila %11’inde ve 15 yaşındakilerin %1’inde görülmektedir. Yetişkinlerde ise pek fazla rastlanan bir durum değildir. Ancak, her yaştan insanda görülebilmesi mümkündür.

Alt Islatma Fiziksel Nedenleri

Alt ıslatma durumu, fiziksel nedenlerden de kaynaklanabilmektedir. Bunlar daha çok işeme sistemindeki sorunlarla ilgili olmaktadır. Böbrek ve mesanedeki sorunlar ve diyabet alt ıslatma hastalığının oluşmasını sağlayabilmektedir.

Alt Islatma Psikolojik Nedenleri

Alt ıslatmanın çocuk için birçok psikolojik nedeni olabilmektedir. Bunlar, kıskançlık, aile baskısı, ruhsal gerginlik, korku, erken tuvalet eğitimi, anne-baba geçimsizliği, başarısızlık, ilgisizlik gibi nedenler olabilir. Özellikle korku ve kıskançlık, en sık görülen nedenler arasındadır.

Alt Islatma Durumunda Tedavi Nasıl Yapılır?

Alt ıslatma hastalığının tedavisi mutlaka yapılmamalıdır. Aileler, çocuklarına bundan utanmaması gerektiğini anlatmalı ve tedaviye ikna etmelidir. Tedaviye başlanması için, önce hekim sebebin neyden kaynaklandığını araştırmaktadır. Sebep anlaşıldığında ise tedaviye başlanmaktadır.

Alt ıslatma durumunda, sebep fiziksel bir problemden kaynaklanıyorsa, hekim tarafından ilgili bölümlere sevk edilir. Çocuğun böbreklerinin, mesanesinin ve işeme sisteminin durumuna bakılır. Ayrıca, diyabet durumu da incelenir. Bunun sonucunda, genellikle uygun bir ilaç tedavisi başlatılır.

Alt Islatma ve Hipnoz

Alt Islatma ve Hipnoz

Eğer problem psikolojik kökenliyse, psikiyatr servisine yönlendirilmektedir. Böylelikle, çocuğa psikolojik tedavi başlanmaktadır. Bu aşamada, en iyi sonuç veren yöntemlerden birinin hipnoz olduğu bilinmektedir. Alt ıslatma ve hipnoz hakkında detaylı bilgi için bir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.

Hipnoz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hipnoz tedavisi için, çocuğa sevgi ve şefkat duygularıyla dolu, yumuşak bir ses tonu kullanılır. Böylece, iletişim hızlanır, güven artar ve daha çabuk sonuç alınır. “Şimdi rahatladın, Tüm bedenin gevşedi, İstesen bile gözlerini açamazsın, Beni duyacaksın ve söylediklerimi unutmayacaksın, Sen akıllı bir çocuksun, Senin hiçbir hastalığın yok, Artık büyüdün” gibi ifadeler kullanılmaktadır. Terapist, hipnozu etkin ve doğru bir şekilde uygularsa, tedavi çok kolay bir şekilde sağlanır. Alt ıslatmada hipnoz tedavisi son derece etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir