Menu

Alt Islatma ve Depresyon

Alt ıslatma, insanlarda, her yaşta rastlanabilen bir problemdir. Tıbbi ya da psikolojik nedenlerden kaynaklandığı bilinen alt ıslatma için tedavi mümkündür. Tedavinin yapılması son derece önemlidir çünkü bu durum bireyi psikolojik bakımdan olumsuz etkilemektedir. Ayrıca, kişinin sosyal yaşamına da etkisini göstermektedir. Bu nedenle, alt ıslatma sorunu ile karşılaşan kişilerin, çekinmeden doktora gitmesi gerekmektedir. Alt ıslatma problemini çocukları yaşayan aileler ise, çocuklarını doktora götürmeyi ihmal etmemelidir.

Alt ıslatma ve depresyon arasında güçlü bir etkileşim bulunmaktadır. Depresyon alt ıslatmaya neden olabildiği gibi, alt ıslatma da depresyona neden olabilmektedir. Alt ıslatma probleminde, daha çok psikolojik nedenler ön plana çıkmaktadır. Kişinin ruhsal gerginliği, derin uyku ve korku gibi psikolojik etmenler, alt ıslatma problemini ortaya çıkarabilmektedir.

Alt Islatma Problemi Nedir?

Alt ıslatma halk arasında altına kaçırma ya da yatağı ıslatma olarak da bilinmektedir. Tıp literatüründe ise enurezis olarak isimlendirilmektedir. İnsanların, farkında olmadan tuvaletlerini altına yapmalarıdır. Fiziksel ve psikolojik olarak ortaya çıkabilmektedir. Fiziksel nedenleri arasında, diyabet, böbrek ve mesane problemleri yer almaktadır. Psikolojik nedenleri arasında ise, baskıcı tutumlar, ailedeki problemler, kardeş kıskançlığı, erken tuvalet eğitimi, fobiler, korkular yer almaktadır.

Alt Islatma Problemi Psikolojik Nedenleri

Psikolojik problemler çoğu zaman fiziksel problemlere neden olmaktadır. Alt ıslatma bir fiziksel problem olsa da genelde altında psikolojik sıkıntılar yatmaktadır. Özellikle çocuklarda, psikolojik nedenden oluşan alt ıslatma problemi çok yaygındır. Çocuklarda depresyon ve alt ıslatma birbiri ile çok alakalıdır. Peki, alt ıslatma probleminin psikolojik nedenleri nelerdir?

Kıskançlık

Kıskançlık, çocuklarda alt ıslatma probleminin en yaygın nedenlerinden biridir. Çocuklar, özellikle kardeşlerine karşı kıskançlık duydukları zamanlarda bu problemle karşı karşıya gelinmektedir. Kardeş doğmadan ya da doğduğu ilk zamanlarda sıklıkla görülmektedir.

Ruhsal Gerginlik

Çocuk, her hangi bir sebepten dolayı ruhsal gerginlik yaşıyorsa, bu durum da alt ıslatmaya neden olabilmektedir. Çocuk, çeşitli sebeplerle gergin olabilir. Bu sebepler, başarı kaygısı, aile baskısı ya da onun için sıkıntılı olan başka bir durum olabilir.

Depresyon

Depresyon alt ıslatma problemine neden olabilen unsurlar arasındadır. Çocuk, depresyona girmişse alt ıslatma başta olmak üzere birçok problem görülebilir. Çocuklarda depresyonu tetikleyen olaylar arasında, aile sorunları en başta yer almaktadır. Bu tarz durumlarda, çocuk depresyona girebilmekte ve alt ıslatma sorunu da görülebilmektedir.

Alt Islatma ve Depresyon

Alt Islatma ve Depresyon

Alt Islatmada Tedavi

Alt ıslatma fiziksel bir durumdur ancak tedavisi nedenine göre yapılır. Eğer, psikolojik kaynaklıysa psikoloji servisi tarafından müdahale edilir. Ancak, fiziksel kökenliyse ilgili birimlerde tedaviye başlanır. Bu aşamada, önemli olan durumun sebebinin tespit edilmesidir.

Altını Islatan Çocuğa Nasıl Davranmak Gerekir?

Altını ıslatmak, çocuk için de incitici bir durumdur. Ailenin ve çevrenin bu konuda ona gurur kırıcı, utandırıcı söylemlerde bulunmaması, dalga geçmemesi gerekir. Çocuk bu konuda, ailesi ve çevresinden olumsuz davranışlar görürse, durum daha da ilerleyebilir ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar oluşabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir