Menu

Alt Islatma Sorununda Yapılan Yanlışlar

Çocukların sağlıklı gelişimi için hassas davranılması gereken en önemli sorunların başında alt ıslatma problemi gelmektedir. Bu konuda katı görüşe sahip bazı ebeveynler bu sorunun kaynağının çocuğun tembelliğinden kaynaklandığını düşünerek ceza vermeyi ya da kızıp utandırmayı tercih etmektedir. Son derece sakıncalı olan bu tür hatalı davranışlar, çocukların bu süreçte oldukça stres olmalarına ve özgüven kaybı yaşamalarına neden olmaktadır. Böyle bir davranış psikolojisine girmeden önce ailelerin alt ıslatma problemi nasıl çözülür gibi tedavi arayışlarına girmeleri yerinde olacaktır.

Altını Islatan Çocuklara Hangi Davranışlarla Yardımcı Olunabilir?

Tıbbi olarak uygulanan alt ıslama tedavisinde elde edilen başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak bu başarı oranının yüksek olmasında çocukların gayreti kadar ailelerin davranışları ve çocuğun bu sorununa olan yaklaşımları da büyük önem taşımaktadır. İşe ilk olarak alt ıslatma nedenlerini araştırıp çocuğunda gördüğü belirtilerle sorunun asıl nedenini bulmak, anne ve babaların bu süreci çocuğun psikolojisinin hasar görmeden atlatabilmesi için yapmaları gereken başlıca vazifelerinden biridir. Ayrıca geceleri belirli saatlerde tuvalete kalkılması konusunda çocuğun sorumluluk kazanmasına yardımcı olmak ve ıslak uyanılmış her sabaha anlayışlı bir davranış sergileyebilmek sabır gerektirdiği kadar çocukların psikolojisi için bilinçli olmayı da gerektirmektedir.

Alt Islatma Tedavisinde Psikolojinin Önemi

Alt ıslatma nedenleri çoğu zaman fiziksel nedenlerden dolayı ortaya çıksa da psikolojik sorunlar sonucunda da çocukların altını ıslattıkları görülür.  Bu noktada alt ıslatma tedavisi sürecinde psikolojinin sağlam ve yerinde olması oldukça önemli iken, ailenin yanlış tutumları ile çocuğun ruhsal sağlığına zarar vermeleri alt ıslatma tedavisinde çıkmaza girilmesine neden olmaktadır. Anne ve babaların tedavi döneminde olabildiğince çocuklarına anlayışlı davranmaları ve ceza vermek yerine geceleri tuvalet alışkanlığı kazanılmasında teşvik edici hareketlerde bulunmak, olumlu bir psikoloji ile uygulanan tedavi şekline de ayak uydurmak çocuklar için daha kolay olacaktır.

Alt Islatma Sorununda Genetik Faktörlerin Etkisi

Çocuğu 5 ile 8 yaşları arasında olan ve altını ıslatma sorunu olan çocukların aileleri alt ıslatma problemi nasıl çözülür sorusunun cevapları arayışı içerisindedir. Bu problemin çözüme kavuşmasında en etkili yol olan doktor muayenesi, sebepleri ve tedavi olanakları ile çocukların bu sorundan kesin olarak kurtulmalarını sağlamaktadır. Alt ıslatma problemine dair en çok fiziksel ve psikolojik nedenler ele alınırken genetik faktörler çoğu zaman geri planda kalmaktadır. Ancak geceleri altını ıslatan pek çok çocuğun anne ve babası da çocukluk döneminde bu sorunu yaşamıştır. Genetik yatkınlıktan dolayı geceleri altına kaçıran çocukların anne ve babasının da bu soruna ilişkin geçmiş hikayeleri gözden geçirilerek tedavi şekline karar verilmektedir.

Alt Islatma Sorununda Yapılan Yanlışlar

Alt Islatma Sorununda Yapılan Yanlışlar

Altını Islatan Çocukların Ailelerine Düşen Görevler

Alt ıslatma nedenleri çok fazla sayıda olsa da bu durum karşısında ailelerin takınması gereken tek bir davranış vardır. O da oldukça hassas bir döneme denk gelen alt ıslatma döneminin en az hasarla atlatılması için ailelerin bilinçli bir tavır sergilemeleridir. Öncelikle hiçbir çocuğun isteyerek altını ıslatmayacağını bilmek ve istekleri dışında gelişen bu soruna karşı zamanında ve etkili çözüm arayışları içine girmek çocukluk dönemi sağlığı kadar yetişkinlik dönemindeki genel sağlığı da olumlu yönde etkileyecektir. Aksi halde özgüven eksikliğinden cinsel işlev bozukluklarına kadar birçok sorun çocukların yetişkinlik dönemine taşınacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir