Menu

Alt Islatma Nedeni: Kıskançlık

Alt ıslatma, çocuklarda yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Bu problem, insanlarda her yaşta görülebilse de özellikle çocuklarda görülmektedir. Hastalığın fiziksel ya da psikolojik nedenleri olabilmektedir. Psikolojik nedenleri arasında, depresyon, kıskançlık, aile baskısı, ruhsal gerginlik yer almaktadır. Fiziksel nedenleri ise mesane, böbrek problemleri ve diyabet olarak sıralanabilmektedir. Hastalığın önce nedeni tespit edilmekte, sonra tedaviye başlanmaktadır.

Alt ıslatma nedeni kıskançlık da olabilmektedir. Sonradan kendisine kardeş gelen çocuklar, o kardeşi kıskanabilmektedir. Bu tarz psikolojik durumlar alt ıslatmaya neden olabilmektedir. Alt ıslatmanın psikolojik tedavisi psikiyatr servisleri tarafından yapılmaktadır. Peki, alt ıslatmaya hangi durumlar neden olmaktadır?

Aile Baskısı

Aile baskısı, çocukta son derece etkilidir. Eğer ebeveynler, yaptırımcı karaktere sahiplerse, bu çocuğun her hangi bir durumda baskıdan dolayı endişelenmesine neden olabilir. Böylelikle, çocukta alt ıslatma durumunun görülmesi mümkündür.

Kıskançlık

Alt ıslatma problemi yaşayan birçok çocukta, psikolojik neden olarak kıskançlık tespit edilmektedir. Alt ıslatma nedeni kıskançlık olan çocuklarda, genellikle kardeşi kıskanma durumu vardır. Bu durumun düzeltilmesinde, işin büyük kısmı ailededir.

Korku

Korku, çocuklarda alt ıslatma nedenleri arasındadır. Kendince korkunç olan bir şey yaşaması ya da görmesi, düşünmesi onun gündüzleri altına kaçırmasına neden olabilir. Geceleri, korkunç rüya görmesi altına yapmasını sağlayabilir.

Ruhsal Gerginlik

Çocuklar da, yetişkinler gibi ruhsal gerginlik yaşayabilmektedir. Çocukların gergin olmasında genellikle aileler etkilidir. Ailenin kızacağı bir şey yapmak, çocuğun gerebilir. Bu tarz durumlar sonucunda da, çocukta altına yapma problemi oluşabilir.

Alt Islatmada Nasıl Tedavi Yapılır?

Alt ıslatma durumunda, tedaviye başlanması için önce durumun sebebinin belirlenmesi gerekmektedir. Eğer, bu durum psikolojik kaynaklıysa psikolojik tedavi, fiziksel kaynaklıysa tıbbi tedavi uygulanmaktadır. Gerekli durumlarda, ilaç tedavisine başlanmaktadır. Ailenin desteğiyle problem kolayca aşılmaktadır.

Alt Islatma Nedeni: Kıskançlık

Alt Islatma Nedeni: Kıskançlık

Çocukta Kıskançlık Durumunda Aile Ne Yapmalı?

Kıskançlık nedeniyle alt ıslatma görülüyorsa, ailenin çocuğa karşı birçok konuda daha özenli davranması gerekmektedir. Çocuk, kendisine gelecek kardeşi çeşitli sebeplerle kıskanabilir. Ailesinin onu eskisi gibi sevmeyeceği, ilgilenmeyeceği gibi şeyler düşünebilir. İşte bu nedenle, ailenin bu konuda ona destek olması gerekir. Ebeveynler, çocuğa, onu her koşulda seveceklerini ve sevgilerinin azalmayacağını hissettirmelidir. Onla daha çok ilgilenmeli, ihmal edilmemelidir. Kardeşiyle sürekli ilgilenilir ve onunla ilgilenmezse, çocuk daha da fazla kıskançlık besleyecektir. Bu durumda, aile üstüne düşeni yapmalıdır. Psikologlardan yardım alınması faydalı olabilir.

Kıskançlığın Nasıl Önüne Geçilir?

Kıskançlıktan ve dolayısıyla psikolojik durumlardan doğan alt ıslatma probleminin önüne geçilmesi için, en baştan bu konuda dikkatli olunmalıdır. Ebeveynler, çocuklarına yeni bir kardeş geleceğini söylerken dikkatli davranmalıdır. Bu aşamada, bir psikologa danışılırsa daha iyi bir konuşma yapılabilir. Çocuğun, kardeşi olacağı için mutlu olmasını ve heyecan duymasını sağlamak gerekir. Böylelikle, çocukta kıskançlık durumunun daha başlamadan engellenmesi mümkündür.

Alt Islatma Nedeni: Kıskançlık

İlgili kelimeler: kiskancliktan altını ıslatma
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir