Menu

Ağır Kaldırma Alt Islatmaya Neden Olur Mu?

Alt ıslatma, 4 yaşından sonra aslında kuru kalması gereken çocuklarının çeşitli psikolojik ya da fiziksel durumların neden olmasıyla gece ya da gündüzleri altını ıslatması olarak tanımlanan bir problemdir. Çoğu zaman 4 yaşından sonraki çocuklarda görülse de, yetişkinlerde de görülebilmektedir. Ancak, 5 yaşındaki çocuklarda yaygındır. Tıp dilinde, enuzeris adı verilen bu hastalığın tedavi edilmesi oldukça kolaydır.

Alt ıslatmada neden kesin olarak bilinememekle birlikte fiziksel olarak, işeme sitemindeki sorunlar, mesanedeki sorunlar ya da diyabet nedenler arasında sayılabilmektedir. Peki, ağır kaldırma alt ıslatmaya neden olur mu?

Ağır Kaldırma ve Alt Islatma

Geçmişten beri, anneler, babaanneler tarafından ağır kaldırmanın alt ıslatmaya neden olacağı söylenmektedir. Gelişme dönemindeki çocuklarda ağır kaldırmanın, alt ıslatmaya neden olduğu görülmektedir. Çocukların, ağır bir şeyler kaldırması sonucunda, geceleri altını ıslatmasının sebebi tam olarak belirtilmemektedir. Ancak, ağır kaldırma ve alt ıslatma arasında bir alakanın bulunduğu söylenmektedir.

Çocuğun Ağır Kaldırması Önlenmeli

Çocuğun, ağır kaldırması altını ıslatmasına neden olmasa bile onun gelişimi bakımından son derece zararlıdır. Bu nedenle, ağır kaldırması, ebeveynler tarafından önlenmelidir. Böyle ağır oyunlar yasaklanmalıdır. Eğer çocuğun altını ıslatması, ağır kaldırmaktan kaynaklanıyorsa, bu şekilde son bulacaktır.

Alt Islatmanın Diğer Nedenleri

Alt ıslatmanın birçok nedeni olabilmektedir. Fiziksel nedenler arasında, özellikle diyabet yaygındır. Diyabet nedeniyle çocukların altını ıslattığı sık sık görülmektedir. Aslında, alt ıslatma diyabetin bir belirtisidir. Çok su içme, çok sık idrara çıkma, karın ağrısı, ağızda çürük elma kokusu, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtiler de görülüyorsa, çocuğun diyabet hastalığına yakalanmış olma ihtimali vardır. Bu durumda, diyabet için doktora gidilmelidir.

Alt Islatmanın Psikolojik Nedenleri

Alt ıslatmada, psikolojik nedenler de etkili olmaktadır. Hatta birçok çocukta alt ıslatma problemi psikolojik nedenlerden ileri gelmektedir. Bu psikolojik nedenler arasında, kıskançlık, aile baskısı, aile geçimsizliği, ilgisizlik, şiddet, ruhsal gerginlik, erken tuvalet eğitimi yer almaktadır. Alt ıslatmanın psikolojik nedenleri için tedaviler, psikiyatr servisi tarafından yapılmaktadır. Bu aşamada, en çok kullanılan yöntemlerden birisi de hipnozdur. Psikolojik durumlarda, gerekli psikolojik tedavinin yanı sıra ilaç tedavisine de ihtiyaç duyulabilmektedir.

Ağır Kaldırma Alt Islatmaya Neden Olur Mu?

Ağır Kaldırma Alt Islatmaya Neden Olur Mu?

Alt Islatmada Tedavi

Alt ıslatmada birçok tedavi yöntemi mümkündür. Hastalığın ne olduğu tespit edildikten sonra, tedaviye başlanmaktadır. Alt ıslatma ağır kaldırma gibi bir nedenden kaynaklanıyorsa, sadece ağır kaldırması önlenerek tedavi edilebilir. Ancak, tıbbi bir müdahale gerekiyorsa, hekim muayene ettikten sonra gerekli tedaviyi başlatır. Bu aşamada, nasıl bir tedavi olacağı, hastadan hastaya değişiklik gösterebilir.

Alt ıslatmanın nedeni, psikolojik ise o zaman hekim hastayı psikiyatr servisine yönlendirir. Böylelikle, alanında uzman kişiler tarafından psikolojik tedaviye başlanır. Bu aşamada genellikle hipnoz gibi tedaviler kullanılsa da, ilaç tedavisi de kullanılabilmektedir. Konu hakkında detaylı bilgi için bir psikologa danışabilirsiniz.

Ağır Kaldırma Alt Islatmaya Neden Olur Mu?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir